Ali poznate svojo prebavo in njen pomen?

 

Kaj ima naš prebavni trakt opraviti z dobro prehrano, še posebej, če se dobro počutimo? Običajno naš celoten prebavni proces poteka, ne da bi to sploh opazili. Kljub temu ima tveliko naših organov pomembno vlogo v prebavi.

 

Začne se že z našimi očmi in nosom. Nos našo hrano na nek način »predokuša«. Signal iz vohalnih živcev signalizira začetek našega ritmičnega “prebavnega baleta”. Nato odpremo usta in vstavimo hrano v ustno votlino. Pred tem pa je naše oko že zaznalo barvo, konsistenco in sestavo hrane na krožniku. Včasih lahko že samo to sproži tudi povečano izločanje sline.

Vendar vse prepogosto ne jemo dovolj počasi in premišljeno. Medtem ko uživamo v obroku ali ga na hitro pojemo, se redko spomnimo na to, da se prebava začne z mehanskim procesom žvečenja.

 

Zdrava prehrana – ritmičen proces

Vsi smo to že videli ali počeli: jedli v naglici, jedli stoje, ko se nam je mudilo itd. S takšnim početjem si žal ne naredimo nobene usluge. Prebava poteka v stalnem ritmu, kar našemu telesu omogoča, da črpa hranilne snovi iz hrane, ki jo zaužijemo, in nato izloči nepotrebne snovi kot odpadek.

Ta kompleksen prebavni proces se začne v naših ustih. Čim bolj temeljito žvečimo, tem bolje. Naše žvečenje in proizvajanje sline lahko štejemo za prvo ritmično aktivnost prebave. To našo hrano segreje na telesno temperaturo in jo namasti. Encimi v naši slini prav tako razgradijo hrano. Mišice v požiralniku nato potisnejo zdrobljeno hrano v naš želodec, mimo ritmov našega utripajočega srca in dihalnih pljuč. Kasneje bosta ta dva organa absorbirala hranila iz naše hrane v obliki krvi.

 

3 premišljeni in pozorni koraki za boljšo prebavo

1: Oglejte si svojo hrano. Kakšne barve in oblike je moja hrana?

2: Povonjajte svojo hrano. Kako diši moja hrana? Vonj po hrani namreč sproži slinjenje.

3: Žvečite hrano. Čim bolj temeljito žvečimo, tem bolje je za naš želodec, tanko in debelo črevo

 

Ritem v črevesju

Oba glavna dela črevesja – tanko in debelo – se premikata v ritmičnih valovih peristaltike. Tako kot srce, tudi tanko črevo nikoli ne počiva. Imenuje se tudi majhno črevo in je nenehno v gibanju v minutnih intervalih in le v smeri navzdol. V nasprotju s tem se debelo črevo, imenovano tudi spodnje črevo, premika počasneje. Gibanje na koncu poteka v nasprotni smeri, kar zagotavlja, da se odpadki ne izločijo nenadzorovano.

Ko sta naše telo in duh v zdravem ravnovesju, prebava običajno poteka brez nelagodja. Vendar lahko neredne prehranjevalne navade, hitenje in stres povzročijo prebavne motnje, kot so vetrovi, napenjanje ali zaprtje.

Dodaj odgovor

PREJMITE 15 % POPUST in se prijavite na naše e-novice
Prijavite se zdaj in prejmite 15% popust ob prvem nakupu. Ne zamudite te priložnosti in razvajajte svojo kožo z naravnimi izdelki.
Za še več vsebin nas lahko spremljate na družbenih omrežjih
PRIJAVITE SE
Strinjam se s pogoji
Ne hvala