O negi dojenčka kroži veliko mitov. Ni neobičajno slišati, da bi se morali dojenčki umiriti, da ne sodijo v posteljo svojih staršev in potrebujejo določen čas dojenja. Vendar ne verjemite vsemu, kar slišite. Svetovalka za dojenje Frauke Ludwig razkriva nekatere pogoste napačne predstave o dojenčkih.
Dojenčkov ne bi smeli razvajati?
Ne skrbite, svojega otroka ne morete razvajati. Dojenčki so popolnoma nemočni in kar nekaj časa ne morejo poskrbeti zase. Jokajočega dojenčka je najbolje pomiriti ob svojih prsih. In to je koristno iz več razlogov: dojenje namreč sprošča “hormon ljubezni in sreče” oksitocin.
Je jok manipulativen?
Vaš jokajoči dojenček ne poskuša manipulirati z vami. Otroci šele pri 5 do 7 letih razvijejo kognitivno sposobnost načrtovanja.
Dojenčki se morajo naučiti pomiriti sami?
Otroci se v prvih dveh do štirih letih življenja ne morejo umiriti. Samo ob vas lahko vaš otrok izkusi pomirjenost. Ljubeča pomiritev vedno znova spodbuja pozitiven razvoj otrokovega živčnega sistema.
Novo mleko skupaj s starim povzroča bolečine v trebuhu?
Dojenček prebavi materino mleko v 20 do 90 minutah. Pri dojenju se ni treba držati urnika ali postavljati intervalov.
Če dojenčke nosite prepogosto, se bodo navadili?
Dojenčki so namenjeni nošenju! Dojenčkov telesni in duševni razvoj zahteva, da je vsaj v prvem letu življenja blizu telesa svoje glavne figure na katero je navezan. Nošenje ali nošenje dojenčka v traku oz. drugi obliki nosilke močno olajša vsakdanje življenje in pripomore k zdravemu razvoju otrokovih kolkov ter hrbtenice.
Naj dojenčki do 6. meseca starosti spijo celo noč v svoji postelji?
Kot vsi ljudje, tudi dojenčki ponoči potrebujejo občutek varnosti. To je oblikovala evolucija. Dojenčki se še niso sposobni umiriti; njihov notranji alarmni sistem jih zbuja znova in znova, dokler ne morejo sami preiti na naslednjo fazo spanja. Ko dopolnijo 4 ali 5 let, se večina otrok rade volje preseli iz družinske postelje. Toda pozor – morda boš vi tisti, ki boste zaradi tega žalostni!