Samo pitje dovolj vode ni dovolj. Katera živila upoštevati v primeru suhe ali zelo suhe kože.
Suha koža se hvaležno odziva na premišljeno prehrano. Živila, ki vsebujejo betakaroten, cink in “kožni vitamin” vitamin H ter maščobne kisline omega-3 in omega-6, krepijo lipidno pregrado naše kože od znotraj. Pitje veliko vode ustvarja njeno zalogo vlage. Česar pa koža nemara, je pretirana sol, kava in alkohol.
5 dobrih in 1 slaba prehranska navada za suho kožo
-
Najprej: pijte veliko vode!
Več kot 70 odstotkov našega telesa sestavlja voda – vključno z našo kožo, ki je naš največji organ. Da bi naš metabolizem pravilno deloval, potrebuje zadostno količino tekočine – od dva do tri litre vode na dan. To lahko koristi tudi suhi koži.
-
Maščobe? Absolutno, ampak tiste prave!
Nenasičene omega-3 maščobne kisline v mastnih ribah, kot je losos, pa tudi v semenih koprive, chia semenih in lanenem olju, lahko napolnijo lipidne rezerve kože od znotraj in stabilizirajo njeno naravno zaščitno pregrado.
-
Oranžno sadje in zelenjava
Svetla barva živil, kot so marelice, rakitovec, korenje ter rumena in rdeča paprika, kaže na visoko vsebnost beta-karotena, predhodnika vitamina A. Kot antioksidant je beta-karoten učinkovit pri preprečevanju suhe in staranje kože.
-
Sveža hrana, bogata z biotinom
Biotin, znan tudi kot vitamin B7 ali preprosto vitamin H, velja za vitamin kože par excellence. Dobri viri so jajčni rumenjak, ovseni kosmiči, losos, paradižnik, špinača, mlečni izdelki, banane in orehi. Oreščki in semena nasploh so bogati tudi z vitaminom E, ki dodatno podpira lipidni sloj kože in zagotavlja boljšo navlaženost kože.
-
Živila s cinkom
Suha in razpokana koža, ki je napeta ali srbeča, lahko kaže na pomanjkanje elementa v sledovih cinka. V pomoč so rženi in pšenični kalčki, bučna in sončnična semena, trdi siri, ribe in meso, pa tudi ovseni kosmiči in leča.
-
Živila, ki se jim je treba izogibati
V primeru suhe kože se je bolje izogibati vsemu, kar odvaja vlago iz telesa – na primer alkoholu, kofeinu v kavi in čaju ter prekomerni količini soli. Ob tem lahko transmaščobe v ocvrti in pečeni hrani zožijo žile in tako ovirajo prekrvavitev v globljih plasteh kože.